Protokół z posiedzenia
VII Sesji II Kadencji Miejskiej Rady Seniorów Miasta Jordanowa, która odbyła się w dniu 22.02.2023r w Sali Obrad Urzędu Miasta Jordanowa
Listy obecności stanowią załącznik nr. 1 i 2 do protokołu.
Posiedzenie otworzył w-ce przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Pan Zembol Stanisław witając zaproszonych gości oraz radnych seniorów /listy obecności w załączeniu/.
Na podstawie listy obecności stwierdził prawomocność obrad /9 obecnych, 2 nieobecnych/.
1.Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2.Przedstawienie porządku obrad.
3.Przyjęcie protokołu z poprzedniej VI sesji II Kadencji MRS z dnia 20.10.2022r.
4.Sprawozdanie z działalności Miejskiej Rady Seniorów za rok 2022.
5. Wolne wnioski, dyskusja. 6. Zamknięcie sesji.
Ad.2. W-ce przewodniczący zaproponował korektę porządku obrad, z uwagi na obecność na Sesji Radnych Powiatowych:
pkt.4 otrzymuje brzmienie: Wystąpienie zaproszonych Radnych Powiatowych. Pkt.5. Sprawozdanie z działalności Miejskiej Rady Seniorów za rok 2022.
Pkt.6. Wolne wnioski i dyskusja.
Pkt. 7. Zamknięcie sesji.
Przegłosowano poprawiony porządek obrad jawnie (9 osób jednogłośnie)/załącznik nr 3 do protokołu/.
Ad.3.Przegłosowano jawnie i przyjęto protokół z poprzedniej VI sesji II kadencji z dnia 20.10.2022r bez odczytywania jednogłośnie /9 głosów za przyjęciem/, /załącznik nr 4 do protokołu/.
Ad.4. Głos oddano Radnej powiatowej P. Czesławie Madoń - w-ce Przewodniczącej Rady Powiatu. Radna Powiatowa oświadczyła, iż pracuje w Komisji Edukacji i Drogownictwa. Dokonała analizy oświaty tj. szkół na terenie powiatu, domów i ośrodków pomocy dziennej, Domów Pomocy Społecznej, Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, terapii zajęciowej w domach środowiskowych. Jordanowski DPS od sióstr Prezentek przejął DPS z Łętowni. Powstał Dom Seniora „Spokojny Zakątek” w Toporzysku. Natomiast nie udało się utrzymać „Domu wczasów dziecięcych” w Sidzinie i obiekt został przeznaczony na schronisko młodzieżowe.
Przybliżyła działalność Starostwa w sprawach organizacyjnych tj: solary, fotowoltaika,, środowisko, wydział komunikacji i paszportowy. Poinformowała o działaniu stanowiska „Rzecznika Praw Konsumenta” oraz „bezpłatny Punkt Porad Prawnych.
Drogi są sukcesywnie remontowane; wykonano poprawę nawierzchni / od drogi krajowej nr.28 w kierunku Skawy, / odcinek do Łętowni, most na ulicy Przemysłowej z odcinkiem drogi do torów kolejowych. Planowane są inwestycje drogowe z „Polskiego Ładu”: Pcim – Łętownia, Jordanów –Wysoka, Zembrzyce, Jordanów Mąkacz – Bystra.
Na zadane pytanie radnej Janiny Filipek odnośnie: braku chodnika i pobocza oraz zagrożeń dla życia i zdrowia dla osób poruszających się na odcinku od przystanku bus przy ul. Kolejowej do torów kolejowych P. Madoń udzieliła odpowiedzi: droga powiatowa będzie remontowana w bieżącym roku, w miejscu przed torami kolejowymi powstaje osuwisko. Ponieważ są to tereny Polskich Wód i zachodzą poważne trudności z porozumieniem w sprawie chodnika. Miasto Jordanów powinno zrobić projekt i określić po której stronie ma być chodnik dla pieszych oraz partycypować w kosztach.
Do tej wypowiedzi odniósł się Sekretarz Miasta P. Pudo Piotr stwierdzając, iż są to jakieś dziwne zaszłe porozumienia, bo jeśli jest to droga powiatowa to winien odpowiadać za nią powiat z wszystkimi konsekwencjami. Miasto ma również problemy w włożeniem własnego wkładu finansowego.
Pani Radna Powiatowa poinformowała także o trudnościach z obsadą lekarską w Jordanowskiej placówce „Szpitalik” mimo starań Dyrektora ZOZ Rejonowego Szpitala w Suchej Beskidzkiej.
Następnie udzielono głosu Radnemu Powiatowemu P. Stanisławowi Pudo. Pracuje w komisjach: Administracja, Planowanie i Finanse, Komisja Rewizyjna, Komisja Bezpieczeństwa. Przeanalizował budżet i podkreślił, że 22 mln przeznaczono na inwestycje z tego 18 mln na drogi.
Ważne zadania to drogi, gazyfikacja, ochrona środowiska poprzez eliminowanie pieców a wprowadzanie instalacji do produkcji prądu, solarów, pomp ciepła. Starostwo dąży do scalania gruntów i gwarancji dojazdu do działek w gminach.
Ad.5. Z uwagi na nieobecność Przewodniczącej Anny Czech radna Janina Filipek odczytała sprawozdanie Przewodniczącej za rok 2022. /załącznik nr 5 do protokołu/.
Ad.6 Wolne wnioski i dyskusja.
Obecna na sesji P. Barbara Kazior Prezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych w Krakowie zwróciła się do Radnych Powiatowych z zapytaniem: jaką powiat suski ma politykę senioralną i czy jest przygotowany aby tworzyć granty na małe działania seniorów.
Radni Powiatowi porosili o przesłanie rocznego sprawozdania 2022 do Zarządu Rady Powiatu, aby mogli się zapoznać z działaniami Rady Seniorów. Pochylą się nad tym zagadnieniem i zawnioskowali o postulaty od seniorów.
Obecny Sekretarz Rady Miasta P.Piotr Pudo nawiązał do bardzo dobrej współpracy z Radą Seniorów, podkreślił zasadność i celowość działań Rady. Organizowane imprezy są dopracowane a przekonał się o tym osobiście uczestnicząc w wycieczce. Oświadczył także, iż Rada Miasta zmieniła również swój stosunek spojrzenia na potrzeby seniorów i dostrzega konieczność pomocy seniorom.
W dalszej części Prezes Fundacji MiLA P. Barbara Kazior działająca w Małopolskiej Radzie ds. Polityki Senioralnej przy Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie poinformowała o Strategii Srebrna Małopolska 2030.
Bardzo pozytywnie odniosła się do działań Jordanowskiej Rady Seniorów, która aktywnie działa na wielu polach i bierze udział w różnych przedsięwzięciach aktywizując seniorów.
Ostatnim ważnym działaniem był udział radnych seniorek Anny Czech, Janiny Filipek i Bogusławy Stokłosy w powstaniu Ekomuzemum „Dziewięć Sił”. To sieć osób, obiektów i miejsc prezentujących lokalne dziedzictwo przyrodnicze, kulturowo – historyczne, artystyczne w formie wspólnej oferty turystycznej i edukacyjnej. Działa na obszarze gmin: Spytkowice, Raba Wyżna, Jordanów, Rabka Zdrój i miasto Jordanów. Celem jest odkrywanie i ochrona każdego rodzaju dziedzictwa, rozwój turystyki opartej na tworzeniu aktywnego poznawania walorów przyrodniczych i kulturowych, ochronę ginących zawodów oraz kuchni regionalnej, tworzenie oferty warsztatów, pokazów, degustacji i prezentacji unikatowych perełek, tworzenie nieformalnej oferty edukacji regionalnej, promocja regionu. To również aktywizacja społeczności lokalnej i integracja międzypokoleniowa.
Z uwagi na mającą się odbyć wizytę studyjną w Chorzowskiej Radzie Seniorów w dniu 14 marca br. jordanowskie seniorki przygotowały upominki świąteczne w postaci rękodzieła. Również w Miejskim Centrum Kultury seniorki przygotowują palmy i ozdoby świąteczne na kiermasz.
Rada Seniorów planuje zorganizowanie imprezy integracyjno - międzypokoleniowej w miesiącu październiku b.r. Biorąc pod uwagę zmiany w prawie dotyczące zakładania kont bankowych, Rada Seniorów nie może otworzyć własnego konta bankowego. Przy potrzebie pozyskania grantów z projektów i wyszukiwania sponsorów wspomagających potrzeby seniorów, grupa seniorów wywodząca się z Rady Seniorów postanowiła założyć Stowarzyszenie działające na rzecz środowiska seniorskiego.
Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta popartym przez Radę Miasta jordanowscy seniorzy korzystają z gimnastyki rehabilitacyjnej i groty solnej.
Ad.7. Zamknięcie Sesji.
Sekretarz Wiceprzewodniczący
Miejskiej Rady Seniorów Miejskiej Rady Seniorów
Janina Filipek Stanisław Zembol